Plným jménem Jiří Tomáš Payne

Rodina

Narozen 7. července 1956 v Praze. Je otcem pěti dětí.

Pochází z česko-americké rodiny. Otec Harry Donald Payne se kvůli sňatku s Češkou vzdal amerického občanství. Jeho bratr je spisovatel a výtvarník Petr Pazdera Payne. Druhý bratr je profesorem lékařské etiky.

 

Vzdělání

Absolvoval ZŠ a gymnázium v Praze a pak vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy (obor jaderná fyzika). Během studií pracoval v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži jako pomocná vědecká síla.

V roce 1981 dokončil studium a složil závěrečné zkoušky. Fakulta mu ale kvůli jeho politickým a náboženským aktivitám odmítla vydat diplom. Bylo mu zamezeno v profesním životě. Na jeho případ upozornila Amnesty Internationl.

Promoci měl nakonec až po roce 1989.

 

Práce

Během studií pracoval jako programátor a lektor programování, pak po zostření jeho pronásledování byl od roku 1984 pečovatelem v domově důchodců a od roku 1986 byl topičem.

Navštěvoval bytové teologické a filozofické semináře. Sám organizoval bytové kurzy hebrejštiny. V letech 1982-1989 ho sledovala Státní bezpečnost (spolu s jeho otcem a bratry) a byl evidován jako „prověřovaná osoba“ pod krycím jménem Fyzik.

V roce 1988 se účastnil opozičních demonstrací, byl zadržen policií a obviněn z podněcování a organizování demonstrací. Trestní stíhání bylo zastaveno až po pádu režimu. Byl aktivní i jako zpravodaj organizace Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných.

Od roku 1990 do 2002 byl poslancem České národní rady, která se po rozdělení federace stala Poslaneckou sněmovnou (viz dále).

V roce 2007 založil s manželkou Janou firmu Coventina, která se zabývá developerskými projekty na rodinných pozemcích. Firmu před několika lety prodali.

 

Politika

Ve volbách v roce 1990 byl za Občanské fórum zvolen do ČNR, kde zastával post místopředsedy zahraničního výboru. V září 1990 se podílel na vzniku Meziparlamentního klubu demokratické pravice coby pravicového křídla v rámci OF. Na jaře 1991 byl členem přípravného výboru pro založení ODS.

Mandát poslance obhájil ve volbách v roce 1992, 1996 a 1998. V letech 1992-1996 byl předsedou zahraničního výboru Poslanecké sněmovny, v letech 1996-2002 jeho místopředsedou.

Po roce 1996 byl náměstkem ministra obrany, kde řídil sekci zahraničních vztahů a podílel se na koordinaci přístupových jednání pro vstup Česka do NATO.

Po odchodu ze sněmovny v roce 2002 se věnoval správě rodinného majetku. Od roku 2004 byl externím politickým poradcem prezidenta Václava Klause.

V roce 2009 patřil mezi zakladatele Strany svobodných občanů a stal se jejím místopředsedou, jímž je dodnes.

Ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2014 kandidoval za Svobodné na 2. místě kandidátky. Získal 3 696 přednostních hlasů, tj. 4,64% hlasů odevzdaných pro Svobodné. Svobodní v těchto volbách získali jedno europoslanecké křeslo (Petr Mach).

 

Autonehoda a trestní stíhání

V roce 1998 (v době, kdy byl poslancem), způsobil dopravní nehodu, když se střetl se sanitním vozem. Při nehodě utrpěla jeho dcera těžké zranění, zraněn byl i Payne a řidič sanitky. Payne jako první politik požádal o vydání k trestnímu stíhání s tím, že poslanecká imunita se na takové případy vztahovat nemá. Soud ho nepotrestal odnětím svobody, ale nařídil mu v rámci mimosoudního vyrovnání nahradit způsobenou škodu a další peníze poslat na obecně prospěšné účely.

 

Údajné omezování svobody slova

Podílel se ve skupině poslanců na předložení návrhu zákona, který přeformuloval zákaz propagace fašismu na zákaz propagace hnutí, která upírají druhým práva a svobody. Toto znění se dostalo i do nového trestního zákona. V rámci původního návrhu prosadil Marek Benda kritizovaný zákaz osvětimské lži.

 

Názory

Je znám jako kritik evropské integrace. Kritizoval Lisabonskou smlouvu – podle něj odporuje právnímu řádu ČR. Byl autorem myšlenky, že Česká republika potřebuje protiraketovou obranu a mohla by riziko řešit spoluprací v rámci NATO  při vybudování radaru v ČR. Kritizoval církevní restituce, protože odporují církevnímu učení, a v jejich důsledku nedošlo k odluce církve od státu (na jaře 2014 napsal dopis předsedovi vlády, v němž ho vyzývá k urychlenému provedení odluky církve od státu). Kritizoval také smlouvu ACTA, kterou považuje za vynucování pravidel analogového světa ve světě digitálním.

 

Kontakt:

payne@svobodni.cz

www.payne.cz


  ·   18.08.2014
Přihlášení - vstup pro členy a příznivce