Radim Smetka: Další byrokracie? Jde to i jinak!

Den daňové svobody nám pomyslně dělí rok na část, dokdy veškeré výdělky odvádíme státu a odkdy veškeré další výdělky zůstanou v naší peněžence. Výpočty tohoto dne však zachycují pouze peníze odváděné státu na daních, ale už nezohledňují další náklady státu.

Náklady nejsou jen ty explicitní, snadno viditelné na výplatní pásce či účtence z obchodu, ale také ty, které tak snadno vidět nejsou. Pokud nás stát několikrát do roka honí na úřad, kde prostojíme celé dopoledne ve frontě, abychom o něco požádali, něco vykázali či přiznali, je nezbytné to mít také na zřeteli.

Existuje byrokracie, kterou bychom si bez sebemenšího sporu mohli odpustit úplně. Buď proto, že je zbytečná, nebo proto, že lze stejného výsledku dosáhnout jinak – snáze. Existuje i byrokracie, kterou stát pro své základní funkce vykonávat musí, nicméně i tu lze dělat efektivněji, snazšími výkazy, bez front, třeba jen korespondenčně.

Nestačí brát v potaz jen čas strávený při přehlašování vozidla či dokládáním přiznání k dani z příjmu. Je třeba zohledňovat veškerý čas, který nad administrativou nesouvisející s podnikáním stráví náš zaměstnavatel nebo náš účetní, pokud sami podnikáme.

Rozdíl mezi nejefektivnějším představitelným státem a tím současným je také jakousi daní, kterou si na našem životě stát bere. Veškerý čas, který zbytečně věnujeme byrokracii, bychom mohli strávit jinak. Mohli bychom jej věnovat výdělečné činnosti nebo trávení času s přáteli a rodinou. Byrokracie není jen otravná, doslova nás okrádá o ušlý výdělek, o čas na naše blízké a ještě k tomu stojí mnoho peněz placených z našich daní.

Stát by neměl lidem házet klacky pod nohy. Měl by zrušit nepotřebné úřady a formuláře; neměl by používat občana jako poslíčka pro přenášení formulářů, ale posílat si data přímo; měl by lidem přepsat vozidlo či nemovitost bez zbytečného čekání. Podnikatelé by se tak mohli věnovat výrobě strojů nebo pečení housek, než aby trávili hodiny nad papíry, a zaměstnanci by mohli trávit více času se svými blízkými.

Radim Smetka,
místopředseda Svobodných

Ohodnoťte článek:

(1 hlas)

Na toto téma jsme napsali

I před minulými volbami byly upozaďovány strany s realistickým pohledem na vývoj v EU. I z přehledu výstupů jednotlivých poslanců v Evropském parlamentu je zřejmé, že jediným hlasem občanů, kteří nechtějí být řízení z Bruselu, je hlas poslanců zvolených za Svobodné.

Stejně jako před parlamentními, senátními i prezidentskými volbami, tak i před volbami do Evropského parlamentu se objevují průzkumy, které předpovídají, která strana vyhraje. Data z průzkumů ze všech členských zemí Evropské unie publikuje pravidelně Eurobarometr, který shromažďuje evropská výzkumná šetření. Podle současných dat mají evropské volby v Česku, které se uskuteční 24. a 25. května 2019, jasného favorita.

Sečkár: Quo vadis, Anglie?

Britský parlament dnes čeká důležité hlasování o dohodě s EU. Očekává se její odmítnutí. Méně zřejmý je další vývoj situace.

Pokorný: Přímá volba starostů nezlepší současný model

Jedním z oblíbených politických témat je zavedení přímé volby starostů a hejtmanů. V současné době jsou tyto funkce voleny nepřímo, tzn. že je vybírají ze svých řad námi zvolení zastupitelé. Opačná praxe funguje přibližně v polovině států Evropy, kde lidí volí své čelní představitele nezávisle na zbytku zastupitelstva v samostatných volbách. Dokonce i u nás se hned několik poslaneckých klubů vyslovilo, že by pro takovou změnu zákona zvedlo ruku. Mimo nejhlasitější SPD Tomio Okamury to jsou Piráti, hnutí ANO a trochu vlažněji i Komunisté. Každý z nich má ale na problematiku trochu jiný pohled, a proto se, i když disponují většinou hlasů, novely zákona pravděpodobně jen tak nedočkáme.

Zálom: Klinika a filozofie

Levicoví aktivisté, kteří už léta neprávem obývají Kliniku na Žižkově, zcela pochopitelně svoji neomaleností znechucují širokou veřejnost. Zároveň se zde ukazuje, jak dvojí metr stát uplatňuje při uplatňování své moci.

Vopat: Není to dobré, přesto děkujeme

MVČR zveřejnilo návrh nového zákona o zbraních. Není to dobré, není to dobré, není to dobré. V následujících hodinách, dnech a týdnech se objeví dosti analýz a komentářů. Co se mělo udělat lépe, že se mělo to či ono atd. Pro velkou část střelecké veřejnosti tento zákon skutečně bude znamenat menší či větší omezení. Ale. Děkuji tímto všem, kdo se na návrhu podíleli. Děkuji jim proto, že vím. Vím, že odvedli maximum práce a úsilí. Vím, že i přes názorové neshody mysleli v první řadě na nás. Držitele zbraní. Děkuji jim za jejich čas a námahu. Děkuji jim za to množství mravenčí práce. Děkuji.