Petr Mach k Indexu ekonomické svobody 2015

Dnes ráno byl zveřejněn Index ekonomické svobody, který každoročně publikuje americký konzervativní think-tank Heritage Foundation společně s listem Wall Street Journal. V ČR výsledky prezentoval před novináři europoslanec Petr Mach (exkluzivním partnerem Heritage Foundation je frakce EFDD v Evropském parlamentu, jejíž součástí jsou Svobodní), který k tomu vydal následující tiskovou zprávu.

„Ekonomická svoboda je základní právo každého člověka na nakládání se svou vlastní prací a majetkem. V ekonomicky svobodné společnosti mohou jedinci pracovat, vyrábět, spotřebovávat a investovat, jakkoliv chtějí, přičemž tato svoboda je státem jak chráněna, tak neomezována. V ekonomicky svobodných společnostech dovolují vlády práci, kapitálu i statkům, aby se volně pohybovaly, a nedonucují ani neomezují svobodu více, než je nezbytně nutné k ochraně a udržení svobody samotné.“ (zdroj)

V Indexu ekonomické svobody, který publikuje americký konzervativní think-tank Heritage  Foundation společně s listem Wall Street Journal, se Česká republika oproti loňsku posunula o dvě místa výše z 26. místa na 24. Podle skóre na žebříčku to není pouze tím, že země kolem nás by se stále zhoršovaly, ale ČR zaznamenala nárůst bodů. To je třeba pochválit.

Při detailnějším zkoumání našeho skóre však přijdeme na to, že nárůst je navzdory naší vládě. Kladné body nám Heritage Foundation přičítá za ochranu vlastnických práv, boj s korupcí nebo nízkou inflaci.

Všechny ukazatele, na které má přímý vliv vláda nebo parlament se zhoršují – rozpočtová disciplína, vládní výdaje, podnikatelské prostředí nebo prostředí pro zaměstnance. Zde všude zaznamenala Česká republika pokles, v případě vládních výdajů velmi výrazný.

Jak poznamenává Nataša Srdoč, spolupracovnice Heritage Foundation „Velkými nedostatky České republiky jsou korupce velikost vládních výdajů – kde Index klasifikuje ČR jako nesvobodnou. Aby Česká republika posílila ekonomickou svobodu a podpořila hospodářský růst, bude se muset zaměřit na vymýcení korupce a bude muset značně zmenšit vládní výdaje.“

Heritage Foundation tak potvrzuje, co Svobodní říkají. Vláda není dobrým hospodářem a svými zásahy v hospodářské politice zhoršuje situaci občanů České republiky.

Ekonomicky nesvobodným Řeckem zmítá ekonomická krize, která nemá obdoby. Za posledních pět let řecké HDP kleslo o 25 %. Proto se voliči uchylují k extrémním politickým stranám, které pohříchu chtějí ekonomickou svobodu ještě dále zmenšovat. Za Řeckem už je z evropských zemí pouze Rusko, Bělorusko, Ukrajina a Kosovo.

Naopak ve Švýcarsku nebo postkomunistickém Estonsku je ekonomická svoboda vyšší než v České republice, a tyto země mají vyšší HDP než naše země, a díky tomu větší blahobyt.

Vyzýváme proto vládu, aby přijala reformy, které zvýší ekonomickou svobodu obyvatel České republiky. Svobodní již avizovali některá opatření, která prosadíme, až se dostaneme do Sněmovny.

Mezi ně patří vyrovnaný státní rozpočet, svobodná pracovní smlouva, rušení zbytečných úřadů, snížení daní a ústavní limity proti opětovnému zvyšování a další.

Jsme potěšeni, že ekonomická svoboda ve světě narůstá:

http://www.cato.org/pubs/efw/efw2014/efw-2014-chapter-1.pdf)

 

Stejně tak víme, že ekonomická svoboda a z toho plynoucí větší HDP (a tím pádem větší bohatství) způsobuje díky lepším lékařským službám delší dobu dožití:

 

Index ekonomické svobody 2015 (česky)

 

V Praze dne 27. ledna 2015

Kateřina Kašparová, mluvčí europoslance P. Macha
e-mail: kasparova@svobodni.cz
telefon: 736 530 384

Ohodnoťte článek:

(1 hlas)

Na toto téma jsme napsali


Europoslanec Payne chce prosadit, aby EP uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele

Europoslanec Jiří Payne (Svobodní) vypracoval návrh usnesení, kterým Evropský parlament uzná Jeruzalém za hlavní město Izraele. Od středy 17. ledna 2018 pro něj začne shánět v podporu mezi dalšími členy EP.

Michalička: Druhé kolo prezidentských voleb

V termínu 12. a 13. ledna 2018 proběhlo první kolo prezidentských voleb. Předvolební průzkumy byly jako vždy úplně mimo, ale první dvě místa trefily – do druhého kola postoupili Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Na bizarní nápad libereckého radního Korytáře, jak proh…

Vodička: Volba srdcem? Možná, ale jen v prvním kole.

Závěr prezidentské debaty osmi devítin kandidátů v České televizi mě pobavil. Nejméně čtyři kandidáti nás přesvědčovali, abychom volili srdcem. Jeden z nich si dokonce sahal do míst, kde by anatom srdce ani po pěti pivech nehledal.

Pomozte nám

Staňte se příznivcem

Získejte možnost hlasovat v otevřených primárkách. Dostávejte pravidelné aktuality Svobodných do e-mailové schránky a pozvánky na naše akce.
Chci se stát příznivcem

Staňte se členem

Spolurozhodujte o politice Svobodných na jednotlivých úrovních. Účastněte se dění uvnitř Svobodných a volte kandidáty a orgány strany.
Chci se stát členem

Přispějte finančně

Přispějte Svobodným na jejich transparentní účet a podpořte důležitou volební kampaň v tomto roce.
Chci finančně přispět