Petr Mach bojuje v EP proti zákazu igelitek a přimíchávání řepky do nafty

Europoslanec Petr Mach (Svobodní) dnes v Bruselu podal dva pozměňovací návrhy pro návrhy směrnic, které bude v příštím týdnu projednávat Evropský parlament na plenárním zasedání ve Štrasburku.

I. BIOPALIVA

První návrh se týká nové směrnice o biopalivech, která se bude projednávat ve druhém čtení. Rada ministrů navrhuje snížit podíl biopaliv z plodin typu řepka na 7 %. Pozměňovací návrh Petra Macha povinný podíl biosložek první generace v benzinu sníží ze 7 % na 6 %. Nižší podíl nelze bohužel vzhledem k jednacímu řádu EP navrhnout.

"Podpora biopaliv zdražuje řidičům naftu a benzín skoro o korunu na litr a osvobození biopaliv od spotřební daně stojí státní rozpočet miliardy korun na ušlé dani. Z podpory biopaliv bohatne akorát Agrofert Andreje Babiše. Cílem Svobodných je kompletní zrušení podpory biopaliv," vysvětluje europoslanec  Petr Mach.

Více informací sdělí Petr Mach na tiskové konferenci ve čtvrtek 23. dubna v 15:30 v Hotelu Grandior a na následné panelové diskusi od 18:00 hod.

Podaný návrh viz zde

II. IGELITKY

Druhým návrhem Petr Mach zamítá postoj Rady k směrnici o omezení spotřeby lehkých plastových nákupních tašek. Nová směrnice předepisuje, že do roku 2019 musí být omezena spotřeba igelitek na 90 ks igelitek ročně na osobu a do roku 2025 na 40 ks ročně.

"Spotřebitel je rozumná bytost a ví, kdy je pro něj vhodná igelitová taška, a kdy ne. Evropští politici mu nemají diktovat, do čeho má dávat nákup. Čeští spotřebitelé navíc sami od sebe odpad recyklují a igelitky z nákupů používají dál např. jako tašky na domovní odpad," upozorňuje Mach.

Pokud by Machův zamítací návrh prošel, legislativní proces tím končí a v platnosti zůstává stará směrnice z roku 1994, která žádné takové limity nepředepisuje.

Podaný návrh viz zde

21. dubna 2015

 

Kateřina Kašparová
tisková mluvčí europoslance P. Macha
e-mail: kasparova@svobodni.cz
mobil: 736 530 384
www.petrmach.cz

 

 

Ohodnoťte článek:

(1 hlas)

Na toto téma jsme napsali

Kříž: Jak řešit imigrantskou krizi a proč stát nabízí dvě špatná řešení

V Česku se nabízí dvě řešení uprchlické krize, obě jsou špatná. Podstata migrační krize je v tom, že velké množství lidí toužících žít jinde, než aktuálně žijí, přesáhlo hranici zanedbatelnosti. Tou nejdůležitější otázkou potom je, kdo má rozhodovat o tom, kdo z migrantů má či nemá žít v našem sousedství.

Šesté místo na kandidátce koalice STAN a Svobodní s pod…

V Plzni již probíhá kampaň před komunálními volbami. Dn…

10 otázek pro Svobodné zastupitele: Jiří Vodička

Přinášíme vám sérii rozhovorů se zastupiteli za Svobodné. Každý dostal 10 otázek, které se pokoušejí zjistit, co práce zastupitele obnáší a jaká překvapení nováčkům v zastupitelstvech mohou přinést. Dnes odpovídá zastupitel městyse Liteň Jiří Vodička.

Chalupský: Půjčí vám radní klíč od pokladnice?

Město funguje na stejně citlivých a neúprosných ekonomických zákonech jako třeba příroda. V této oblasti nás také čeká sucho a extrémnější situace. Vytvoření finančního řečiště přes Aliexpress do Číny bude i pro nás v menších městech mít stejné důsledky jako vykácení a odvodnění svahu.

Pomozte nám

Staňte se příznivcem

Získejte možnost hlasovat v otevřených primárkách. Dostávejte pravidelné aktuality Svobodných do e-mailové schránky a pozvánky na naše akce.
Chci se stát příznivcem

Staňte se členem

Spolurozhodujte o politice Svobodných na jednotlivých úrovních. Účastněte se dění uvnitř Svobodných a volte kandidáty a orgány strany.
Chci se stát členem

Přispějte finančně

Přispějte Svobodným na jejich transparentní účet a podpořte důležitou volební kampaň v tomto roce.
Chci finančně přispět