P. Mach vyzval nejvyššího šéfa sociálky k řešení kauzy P. Fenclové

Europoslanec a předseda Svobodných Petr Mach žádá informace od ústředního ředitele České správy sociálního zabezpečení ve věci podivné „kontroly“ obchůdku Petry Fenclové v Domažlicích. K té došlo 5. června t.r., jen pár hodin poté, co živnostnice v České televizi kritizovala ministra financí Babiše za chystaný systém elektronické evidence tržeb.

„Chci vědět, kdo tu kontrolu nařídil, co bylo jejím předmětem a jak byla zdůvodněna. Protože se obávám, že došlo přinejmenším k porušení zákona, ne-li dokonce až ke zneužití pravomocí úřední osoby, požaduji od nejvyššího šéfa ČSSZ také informaci o tom, jak bylo konkrétně rozhodnuto, jaké byly vyvozeny důsledky, jak byl příslušný úředník, který pochybil, potrestán, atd. Až nám pan ředitel odpoví, pak se rozhodneme, jaké v této věci podnikneme další kroky a už teď zvažujeme i možnost trestního oznámení,“ oznámil dnes novinářům Mach. Dopis poslal společně s Petrou Fenclovou (celý text najdete zde).

Přítomný majitel účetní firmy Martin Tyšer pak novinářům popsal, jakými zákony se řídí kontrola správy sociálního zabezpečení. Zmínil např. zákon č. 255/2012 Sb. O kontrole (kontrolní řád), konkrétně § 7, který řeší, že kontrolující je v souvislosti s výkonem kontroly oprávněn vstupovat do staveb (…), je-li to nezbytné k výkonu kontroly. „Tady jednoznačně vstup kontrolujícího pracovníka do obchodu, aspoň podle vyjádření pracovníků OSSZ v Domažlicích, nebyl nezbytný k výkonu kontroly. Zde se může jednat i o zneužití pravomoci,“ upozornil účetní Tyšer. (více viz příloha).

Dále se mluvilo především o chystaném systému EET – zejména proto, že dopoledne proběhla konference ministra Babiše s jeho chorvatským kolegou. Zúčastnila se jí i Petra Fenclová, podle níž ale pro živnostníky nic nového nepřinesla: „Pořád nevíme, jak bude fungovat ta aplikace, co a jak se tam bude zadávat. Na přímou otázku, kdy to bude zavedené pro všechny, řekl Babiš, že ještě neví…“ P. Fenclová také upozornila na nesmyslnost častého argumentu ministra Babiše – a sice, že si náklady na pořízení systému může odečíst z daní: „Abych si něco mohla odečíst z daní, musím na to nejprve fyzicky vydělat – každou korunu!“

Nelíbilo se jí také, že ministr díky tomu systému vidí doslova na účet jakékohokoliv podnikatele: „To tam předváděl ten chorvatský ministr, promítal nám bankovní účet nějakého podnikatele, kolik na něm má, co si zrovna koupil….“ P. Fenclová se obává, že až se za nějaký čas zjistí, že systém nefunguje, že se prostě víc peněz do státního rozpočtu nevybralo, tak se to zruší: „Ale kdo nám nahradí ty náklady, které do toho nejdřív budeme muset vložit?“

Petr Mach se obává, že cílem ministra Babiše a jeho systému EET není navýšení peněz do státního rozpočtu, ale likvidace drobných živnostníků. „Kdyby šlo o peníze pro státní rozpočet, může ministr financí snadno zrušit investiční pobídky nebo třeba odstranit nefér daňové zvýhodnění pro vyvolené firmy. To ale nedělá,“ upozornil závěrem Mach. (celá jeho dnešní prezentace k EET zde)

Další příloha – Zákon o kontrole

V Praze dne 16. června 2015

Kateřina Kašparová, tisková mluvčí europoslance P. Macha
e-mail: kasparova@svobodni.cz
mobil: 736 530 384
www.petrmach.cz

 

 

Ohodnoťte článek:

(1 hlas)

Na toto téma jsme napsali

I před minulými volbami byly upozaďovány strany s realistickým pohledem na vývoj v EU. I z přehledu výstupů jednotlivých poslanců v Evropském parlamentu je zřejmé, že jediným hlasem občanů, kteří nechtějí být řízení z Bruselu, je hlas poslanců zvolených za Svobodné.

Stejně jako před parlamentními, senátními i prezidentskými volbami, tak i před volbami do Evropského parlamentu se objevují průzkumy, které předpovídají, která strana vyhraje. Data z průzkumů ze všech členských zemí Evropské unie publikuje pravidelně Eurobarometr, který shromažďuje evropská výzkumná šetření. Podle současných dat mají evropské volby v Česku, které se uskuteční 24. a 25. května 2019, jasného favorita.

Sečkár: Quo vadis, Anglie?

Britský parlament dnes čeká důležité hlasování o dohodě s EU. Očekává se její odmítnutí. Méně zřejmý je další vývoj situace.

Pokorný: Přímá volba starostů nezlepší současný model

Jedním z oblíbených politických témat je zavedení přímé volby starostů a hejtmanů. V současné době jsou tyto funkce voleny nepřímo, tzn. že je vybírají ze svých řad námi zvolení zastupitelé. Opačná praxe funguje přibližně v polovině států Evropy, kde lidí volí své čelní představitele nezávisle na zbytku zastupitelstva v samostatných volbách. Dokonce i u nás se hned několik poslaneckých klubů vyslovilo, že by pro takovou změnu zákona zvedlo ruku. Mimo nejhlasitější SPD Tomio Okamury to jsou Piráti, hnutí ANO a trochu vlažněji i Komunisté. Každý z nich má ale na problematiku trochu jiný pohled, a proto se, i když disponují většinou hlasů, novely zákona pravděpodobně jen tak nedočkáme.

Zálom: Klinika a filozofie

Levicoví aktivisté, kteří už léta neprávem obývají Kliniku na Žižkově, zcela pochopitelně svoji neomaleností znechucují širokou veřejnost. Zároveň se zde ukazuje, jak dvojí metr stát uplatňuje při uplatňování své moci.

Vopat: Není to dobré, přesto děkujeme

MVČR zveřejnilo návrh nového zákona o zbraních. Není to dobré, není to dobré, není to dobré. V následujících hodinách, dnech a týdnech se objeví dosti analýz a komentářů. Co se mělo udělat lépe, že se mělo to či ono atd. Pro velkou část střelecké veřejnosti tento zákon skutečně bude znamenat menší či větší omezení. Ale. Děkuji tímto všem, kdo se na návrhu podíleli. Děkuji jim proto, že vím. Vím, že odvedli maximum práce a úsilí. Vím, že i přes názorové neshody mysleli v první řadě na nás. Držitele zbraní. Děkuji jim za jejich čas a námahu. Děkuji jim za to množství mravenčí práce. Děkuji.