P. Mach: EU už nebude požadovat minimální sazbu DPH 15 %

Exkluzivně to zjistil europoslanec Petr Mach. Evropská unie už nebude po členských státech vyžadovat, aby základní sazba daně z přidané hodnoty byla minimálně 15 procent. Vyplývá to z odpovědi Evropské komise na dotaz europoslance Petra Macha (Svobodní), kterou mu zaslala tento týden (dotaz Komisi položil písemně v březnu t.r.).

Evropská směrnice o DPH dosud stanovuje, aby základní sazba DPH byla minimálně 15 procent. Tato povinnost ale vyprší na konci roku. V minulosti vždy, když platnost minimální sazby DPH měla vypršet, navrhla Evropská komise prodloužení na dalších pět let.

Tento týden v odpovědi europoslanci Petru Machovi Evropská komise odpověděla, že tentokrát nebude navrhovat prodloužení. „Komise nemá v úmyslu navrhnout prodloužení prahové hodnoty minimálního sazby DPH na úrovni 15 %,“ odpověděla Evropská komise.

Členské státy tak budou moci mít už od příštího roku základní sazbu DPH nižší než 15 %. Nejnižší základní sazbu v EU má Lucembursko – 17 procent. Česká republika má sazbu 21 procent.

Je to skvělá zpráva. Znamená to návrat důležité daňové pravomoci členským státům. Svobodní budou moci nyní navrhovat sazbu DPH pod 15 procent a nebude to kolidovat s legislativou EU,“ uvedl předseda Svobodných a europoslanec Petr Mach.

Celé znění dotazu a odpovědi čtěte tady.
Zde je odkaz na směrnici, která stanoví minimální sazbu do konce roku 2015.

 

Praha 15. května 2015

Kateřina Kašparová, tisková mluvčí europoslance P. Macha
e-mail: kasparova@svobodni.cz
mobil: 736 530 384

Foto: ©Štěpán Kápl, Dollar Photo Club

 

Ohodnoťte článek:

(1 hlas)

Na toto téma jsme napsali

Na komunální úrovni jsou často k vidění koalice, které …

Petr Mach už před třemi lety navrhoval to, co dnes s velkou slávou navrhuje EU


Zapletal: Politik, učitel nebo rodič?

Je nejvyšší čas co nejvíce oddělit základní školství od obcí a státu. Ředitelé škol musí mít konečně dostatečné pravomoci a samostatnost. Neměli by být omezování lidmi, kteří školství příliš nerozumí, ale protože jsou právě u korýtka, kecají do něj.


Pomozte nám

Staňte se příznivcem

Získejte možnost hlasovat v otevřených primárkách. Dostávejte pravidelné aktuality Svobodných do e-mailové schránky a pozvánky na naše akce.
Chci se stát příznivcem

Staňte se členem

Spolurozhodujte o politice Svobodných na jednotlivých úrovních. Účastněte se dění uvnitř Svobodných a volte kandidáty a orgány strany.
Chci se stát členem

Přispějte finančně

Přispějte Svobodným na jejich transparentní účet a podpořte důležitou volební kampaň v tomto roce.
Chci finančně přispět