P. Mach: EU už nebude požadovat minimální sazbu DPH 15 %

Exkluzivně to zjistil europoslanec Petr Mach. Evropská unie už nebude po členských státech vyžadovat, aby základní sazba daně z přidané hodnoty byla minimálně 15 procent. Vyplývá to z odpovědi Evropské komise na dotaz europoslance Petra Macha (Svobodní), kterou mu zaslala tento týden (dotaz Komisi položil písemně v březnu t.r.).

Evropská směrnice o DPH dosud stanovuje, aby základní sazba DPH byla minimálně 15 procent. Tato povinnost ale vyprší na konci roku. V minulosti vždy, když platnost minimální sazby DPH měla vypršet, navrhla Evropská komise prodloužení na dalších pět let.

Tento týden v odpovědi europoslanci Petru Machovi Evropská komise odpověděla, že tentokrát nebude navrhovat prodloužení. „Komise nemá v úmyslu navrhnout prodloužení prahové hodnoty minimálního sazby DPH na úrovni 15 %,“ odpověděla Evropská komise.

Členské státy tak budou moci mít už od příštího roku základní sazbu DPH nižší než 15 %. Nejnižší základní sazbu v EU má Lucembursko – 17 procent. Česká republika má sazbu 21 procent.

Je to skvělá zpráva. Znamená to návrat důležité daňové pravomoci členským státům. Svobodní budou moci nyní navrhovat sazbu DPH pod 15 procent a nebude to kolidovat s legislativou EU,“ uvedl předseda Svobodných a europoslanec Petr Mach.

Celé znění dotazu a odpovědi čtěte tady.
Zde je odkaz na směrnici, která stanoví minimální sazbu do konce roku 2015.

 

Praha 15. května 2015

Kateřina Kašparová, tisková mluvčí europoslance P. Macha
e-mail: kasparova@svobodni.cz
mobil: 736 530 384

Foto: ©Štěpán Kápl, Dollar Photo Club

 

Ohodnoťte článek:

(1 hlas)