Karel Zvára: Spojenecký konvoj není žádný problém

V poslední době jitří emoce americký konvoj, který má projíždět také přes naše území. Strykery jsou už na cestě a stránky novin i zpravodajských portálů se plní propagandou všech směrů.

Skutečnost je taková, že Česká republika je členským státem NATO. A pokud byli spojenečtí vojáci na cvičení v Pobaltí a nyní se vracejí do Německa, ať klidně přejedou i přes naše území, pokud se na něm nehodlají usazovat. S tím jsme totiž získali neblahé historické zkušenosti, v posledním století hned dvě.

Místo hádek o konvoj se pojďme soustředit na úlohu NATO a naši roli v něm. A je o čem mluvit. Třeba o principech NATO, které jsou vyjádřené v Severoatlantické smlouvě a o jejich naplňování. Namísto bezproblémového přesunu spojenců po našem území navrhuji k diskusi následující témata.

Článek 3 Severoatlantické smlouvy říká, že členové NATO budou jednotlivě i společně stálou a účinnou svépomocí a vzájemnou výpomocí udržovat a rozvíjet svoji individuální i kolektivní schopnost odolat ozbrojenému útoku. Měli bychom se tedy především starat o vlastní schopnost obrany a ne být jen těžkým batohem na zádech spojenců. Batohem, který výměnou za příslib ochrany musí občas dělat i něco, co by jinak třeba sám nechtěl. (poslechněte si výroky exministra obrany Alexandra Vondry cca od 18:00)

S tím souvisí i smluvní závazky všech smluvních stran (členských států NATO) plynoucí z článku 1, ve kterém se mimo jiné píše, že se mají zdržet se ve svých mezinárodních vztazích hrozby silou nebo použití síly jakýmkoli způsobem neslučitelným s cíli OSN.

To jsou skutečná témata. Domnívám se, že NATO držící se svého účelu a smluv, je mnohem lepším řešením kolektivní obrany než třeba nějaká "Armáda Evropské unie". NATO totiž, na rozdíl od Evropské unie, neprošlo procesem odebrání většiny kompetencí členským státům.

Karel Zvára,
místopředseda Svobodných

Ohodnoťte článek:

(1 hlas)

Na toto téma jsme napsali

Mises: Pojďme zcela legalizovat a dekriminalizovat konopí

Hejduk: Zrušme konečně bodový systém, nic neřeší

Když se zaváděl bodový systém v dopravě, byli jsme v očekávání, jak se změní chování českých řidičů.

V názoru Petra Macha je patrná nejen kontroverze s nyně…

Pohřeb Jana Opletala v roce 1939 a studentská demonstra…

Pohřeb Jana Opletala v roce 1939 a studentská demonstra…

Pomozte nám

Staňte se příznivcem

Získejte možnost hlasovat v otevřených primárkách. Dostávejte pravidelné aktuality Svobodných do e-mailové schránky a pozvánky na naše akce.
Chci se stát příznivcem

Staňte se členem

Spolurozhodujte o politice Svobodných na jednotlivých úrovních. Účastněte se dění uvnitř Svobodných a volte kandidáty a orgány strany.
Chci se stát členem

Přispějte finančně

Přispějte Svobodným na jejich transparentní účet a podpořte důležitou volební kampaň v tomto roce.
Chci finančně přispět