Karel Zvára rezignoval na funkci místopředsedy Svobodných

Karel Zvára rezignoval k dnešnímu dni na funkci místopředsedy strany. Zde jsou důvody, které ho k tomu vedly:

Fandím dál, jen ne z předsednictva

Tento článek je jakýmsi mým tiskovým prohlášením k mé rezignaci na funkci místopředsedy strany. Mým cílem je zabránit spekulacím o důvodech, pro které jsem se k rezignaci rozhodl.

Současné předsednictvo bylo zvoleno po sněmu na konci roku 2015. Po relativně úspěšných volbách do Evropského parlamentu (máme jednoho europoslance – Petra Macha) a alespoň v Praze vcelku neúspěšných komunálních volbách (získali jsme pár mandátů na místních radnicích, ale žádný v Zastupitelstvu hlavního města Prahy) byl jasný hlavní cíl – příští parlamentní volby. Na tom se shodli snad všichni zvolení členové Republikového předsednictva (ReP), to soudím dle jejich kandidátských projevů a diskuse na sněmu.

Během roku 2016 se začaly projevovat nepříjemné vlastnosti systému, ve kterém jsou jednotliví členové exekutivního orgánu voleni samostatně. Je jasné, že různí lidé mají na způsob provádění činnosti orgánu různé názory. A protože všichni mají víceméně stejně silný mandát, neshody je třeba vyřešit hlasováním. Potud s tím nemám žádný problém, s tím vědomím jsem do předsednictva kandidoval. Jenomže kolektivní rozhodování také vede k nejisté stabilitě rozhodnutí a ke sdílené odpovědnosti. Ve Svobodných jsou naštěstí vesměs odpovědní lidé, kteří se nebojí odpovědnost přijmout a neshazovat ji na jiné. A to i přesto, že by k tomu někdy mohli mít důvod.

A zde přichází důvod, proč jsem se rozhodl pro rezignaci. Nedávno proběhlé krajské volby byly pro Svobodné ve většině krajů neúspěšné. Prosadili jsme se jen ve Zlínském kraji a mírně také v Plzeňském kraji (kde se koalice s účastí Svobodných také dostala do krajského zastupitelstva, ale bez mandátů pro Svobodné). Za hlavní příčiny tohoto neúspěchu považuji především špatnou srozumitelnost prezentovaného programu a nedostatečně viditelné osobní vedení kampaně. Myslím si, že právě to musíme pro parlamentní volby změnit. Během roku pokračovat v budování značky, několika zásadních témat a nadchnout pro to nejen vedení strany, ale celou členskou základnu. Potřebujeme totiž velmi silně táhnout za jeden provaz a ne jen čekat, že za ten provaz dost silně a ve správnou chvíli zatáhne pár lidí ve vedení.

Ukázalo se, že ne se všemi se shodnu ve svém pohledu na kampaň do Poslanecké sněmovny. Ne, že by předsednictvo nemělo plán. Ten existuje a nemusí být špatný. Kdybych ale zůstal ve vedení strany, nejspíš bych plán brzdil. Myslím si, že daleko více než časově náročné debaty o podobě kampaně a nejistotu ohledně jejího provedení nyní potřebujeme, aby vedení kampaně bylo pevně v rukou sebevědomého a rozhodného člena předsednictva odpovědného za kampaň a politický marketing strany, ať už jím bude kdokoliv.

Nikam neodcházím. Svobodní jsou pro mne stále jedinou volitelnou stranou. Vedení strany může i nadále počítat s mojí podporou. Vzhledem k mým důvodům pro rezignaci pochopitelně na funkci nebudu bezprostředně kandidovat znovu. Nesnažím se "testovat sílu svého mandátu". Chci být Svobodným užitečný a jsem přesvědčený, že nyní budu více užitečný jako řadový člen, než jako člen vedení strany.

Na funkci místopředsedy strany rezignuji k dnešnímu dni.

Toto prohlášení vydal Karel Zvára na svém webu

22. října 2016

Kateřina Kašparová
tisková mluvčí Svobodných

e-mail: kasparova@svobodni.cz
telefon: 736 530 384

Na toto téma jsme napsali

Lebduška: Co vlastně znamená „vícerychlostní Evropa“?

Ukazuje se, že dosavadní evropská integrace je nesmysl. Není možno mít stejná pravidla, stejné předpisy, pro všechny země Evropy. Řešením je dobrovolná spolupráce suverénních států.

Káles: Nic není ztracené

Často ve svém okolí slýchávám, že Babiše a jeho ANO už nic nezastaví a bude jasným vítězem voleb. Avšak na politice je krásné to, že se může změnit ze dne na den, a to úplně nečekaně.

Svobodní předali dar hospicu

V březnu se v Brně uskutečnil benefiční bál, na kterém Svobodní i jejich přátelé vybrali 13 tisíc korun na dobročinné účely.

Svobodní představili nové logo, principy však zůstávají stejné

Svobodní navrhují snížit mýto, aby ubylo kamionů na silnicích nižších tříd

Svobodní odmítají návrh vlády zavést mýto na dalších kilometrech českých silnic. Naopak by bylo potřeba mýtné snížit, aby dopravci měli motivaci jezdit po dálnicích a vybraných silnicích I. třídy.

Pomozte nám

Staňte se příznivcem

Získejte možnost hlasovat v otevřených primárkách. Dostávejte pravidelné aktuality Svobodných do e-mailové schránky a pozvánky na naše akce.
Chci se stát příznivcem

Staňte se členem

Spolurozhodujte o politice Svobodných na jednotlivých úrovních. Účastněte se dění uvnitř Svobodných a volte kandidáty a orgány strany.
Chci se stát členem

Přispějte finančně

Přispějte Svobodným na jejich transparentní účet a podpořte důležitou volební kampaň v tomto roce.
Chci finančně přispět