David Bartas: Zoufalá EU stupňuje svou propagandu

Zatímco se EU ocitá v čím dál větších problémech, které ohrožují její samotnou existenci a předlužené státy jsou nuceny realizovat politiky škrtů, rozpočet EU na propagandu se oproti předkrizové úrovni razantně zvýšil. Informace o výdajích na unijní propagandu přinesla předevčírem euroskeptická iniciativa Business for Britain (BfB), o které jsem jako o významném hráči v debatě o britském vystoupení z EU informoval minulý měsíc.

V roce 2014 tvořily výdaje na přímou propagaci EU 664 milionu eur (18 miliard Kč). Takový údaj by byl ale významně podhodnocený, protože zahrnuje jen rozpočtové položky, u kterých byla propagace EU a „politických priorit EU“ přímo primárním účelem. BfB upozorňuje, že existuje mnoho dalších položek, u kterých jsou výdaje na komunikaci jednou z aktivit, nebo kde mohou výdaje jít i na komunikaci. Po sečtení všech takových položek (včetně přímých) se dostaneme k celkové sumě 3,878 miliardy eur (přes 100 miliard Kč).

Pro srovnání poslední podobná nezávislá studie provedená v roce 2008 sečtením výdajů (pomocí stejné metodologie, jakou použili analytici BfB) na propagaci EU došla k sumě 2,4 miliardy eur (65 miliard Kč). Závěr je jednoznačný: Čím větší krize, tím více peněz na propagandu EU vydává.

Propagandu EU lze rozdělit do čtyř „oblastí aktivity“:

1. „Komunikující Evropa“: Zaujatá informační kampaň EU

2. „Financování roztleskávačů“: Placení neziskovek (NGOs),
think-tanků a lobbistických skupin propagujících EU

3. „Kupování loajality“: Propagace evropského občanství
a společné evropské kultury k vyvolání podpory pro EU

4. „Dlouhodobá investice“: Cílení na mladé lidi

V každé oblasti je EU velmi aktivní, její kroky v jednotlivých oblastech postupně představím v samostatných článcích. Kdo ovládá angličtinu, může si studii BfB sám přečíst zde.

Propagandu EU bohužel nedělá jen samotná EU, ale podílí se na ní i vlády tvořené eurofilními stranami zprava i zleva, když se cítí ohrožené od euroskeptických stran. Euroskepticismus a nedůvěra k evropským institucím, je prý dána nedostatkem „správných informací“ a celkovou nevzdělaností lidu v otázkách fungování EU, která musí být za peníze daňových poplatníku napravena. Takovou „vzdělávací kampaň“ občanů za naše peníze chystá i česká vláda.

Věřím, že mnoho občanů si již zvyklo na to, že z mainstreamových médií se o EU mnoho objektivních informací nedozví. Čím blíže svému konci EU bude, tím více prostředků z rozpočtu použije na své propagandistické kampaně. Rychle, dokud nějaký rozpočet ještě má.

David Bartas,
člen ReV Svobodných a asistent Petra Macha

Ohodnoťte článek:

(1 hlas)

Na toto téma jsme napsali

I před minulými volbami byly upozaďovány strany s realistickým pohledem na vývoj v EU. I z přehledu výstupů jednotlivých poslanců v Evropském parlamentu je zřejmé, že jediným hlasem občanů, kteří nechtějí být řízení z Bruselu, je hlas poslanců zvolených za Svobodné.

Stejně jako před parlamentními, senátními i prezidentskými volbami, tak i před volbami do Evropského parlamentu se objevují průzkumy, které předpovídají, která strana vyhraje. Data z průzkumů ze všech členských zemí Evropské unie publikuje pravidelně Eurobarometr, který shromažďuje evropská výzkumná šetření. Podle současných dat mají evropské volby v Česku, které se uskuteční 24. a 25. května 2019, jasného favorita.

Sečkár: Quo vadis, Anglie?

Britský parlament dnes čeká důležité hlasování o dohodě s EU. Očekává se její odmítnutí. Méně zřejmý je další vývoj situace.

Pokorný: Přímá volba starostů nezlepší současný model

Jedním z oblíbených politických témat je zavedení přímé volby starostů a hejtmanů. V současné době jsou tyto funkce voleny nepřímo, tzn. že je vybírají ze svých řad námi zvolení zastupitelé. Opačná praxe funguje přibližně v polovině států Evropy, kde lidí volí své čelní představitele nezávisle na zbytku zastupitelstva v samostatných volbách. Dokonce i u nás se hned několik poslaneckých klubů vyslovilo, že by pro takovou změnu zákona zvedlo ruku. Mimo nejhlasitější SPD Tomio Okamury to jsou Piráti, hnutí ANO a trochu vlažněji i Komunisté. Každý z nich má ale na problematiku trochu jiný pohled, a proto se, i když disponují většinou hlasů, novely zákona pravděpodobně jen tak nedočkáme.

Zálom: Klinika a filozofie

Levicoví aktivisté, kteří už léta neprávem obývají Kliniku na Žižkově, zcela pochopitelně svoji neomaleností znechucují širokou veřejnost. Zároveň se zde ukazuje, jak dvojí metr stát uplatňuje při uplatňování své moci.

Vopat: Není to dobré, přesto děkujeme

MVČR zveřejnilo návrh nového zákona o zbraních. Není to dobré, není to dobré, není to dobré. V následujících hodinách, dnech a týdnech se objeví dosti analýz a komentářů. Co se mělo udělat lépe, že se mělo to či ono atd. Pro velkou část střelecké veřejnosti tento zákon skutečně bude znamenat menší či větší omezení. Ale. Děkuji tímto všem, kdo se na návrhu podíleli. Děkuji jim proto, že vím. Vím, že odvedli maximum práce a úsilí. Vím, že i přes názorové neshody mysleli v první řadě na nás. Držitele zbraní. Děkuji jim za jejich čas a námahu. Děkuji jim za to množství mravenčí práce. Děkuji.